luni, 6 aprilie 2009

Rezultate complete Bundesliga - Etapa a 26-a

În ultimele meciuri din etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Germaniei, Werder Bremen a învins-o cu 4-1 pe teren propriu pe Hannover 96, mai greu decât o arată scorul, Bayer Leverkusen s-a impus cu 2-0 pe terenul lui FC Köln, iar codaşele Karlsruhe şi Borussia Mönchengladbach au încheiat la egalitate într-un meci fără goluri.

Meciuri disputate duminică:

FC Köln - Bayer Leverkusen 0-2
Au marcat: Stefan Kiessling (66), Patrick Helmes (76 pen). La gazde, Sergiu Radu nu a jucat.

Karlsruhe - Borussia Mönchengladbach 0-0.

Werder Bremen - Hannover 4-1
Au marcat: Claudio Pizarro (41, 80, 84), Diego (77), respectiv Jacek Krzynowek (69).

Sâmbătă

Eintracht Frankfurt - Energie Cottbus 2-1
Au marcat: Nikos Liberopoulos (15 pen), Markus Steinhoefer (52), respectiv Dimităr Ranghelov (11pen). Emil Jula a jucat pentru Energie primele 79 de minute.

Hamburg - Hoffenheim 1-0. A înscris Jonathan Pitroipa (28).

Hertha Berlin - Borussia Dortmund 1-3
Au marcat: Raffael 54, respectiv Alex Frei (25), Sebastian Kehl (63), Nelson Valdez (82). La gazde, Max Nicu a jucat până în minutul 67.

VfL Bochum - VfB Stuttgart 1-2
Au marcat: Joel Epalle (48), respectiv Cacau (58), Serdar Tasci (90). La oaspeţi, Ciprian Marica nu a jucat, fiind accidentat.

VfL Wolfsburg - Bayern München 5-1
Au marcat: Christian Gentner (44), Edin Dzeko (63,66), Grafite (74,77), respectiv Luca Toni 45.

Vineri:

Arminia Bielefeld - Schalke 04 0-2
Au marcat: Jefferson Farfan (45), Kevin Kuranyi (90+3). La Arminia, Vlad Munteanu a jucat până în minutul 78.

În clasament conduce Wolfsburg, cu 51 de puncte, urmată de Hamburg, tot 51 pct, dar golaveraj mai slab, Hertha (49 pct), Bayern München (48 pct), Stuttgart (45 pct) etc.