luni, 27 aprilie 2009

Rezultate din campionatul Angliei - etapa a 34-a

În etapa a 34-a a campionatului englez de fotbal, Liverpool şi Chelsea, două dintre formaţiile care încă mai speră la titlu, au obţinut victorii importante în deplasare.

Chelsea a avut nevoie de un gol marcat de Salomon Kalou în repriza a doua pentru a se impune, cu 1-0, în deplasarea de la West Ham United.

Mai eficientă, Liverpool s-a impus, cu 3-1, la Hull City graţie golurilor marcate de Dirk Kuyt, de două ori, şi Xabi Alonso, respectiv Giovanni. De remarcat că Hull a încheiat meciul în inferioritate numerică, Caleb Folan fiind eliminat în minutul 60, când Liverpool avea avantaj minim, 1-0.

În alte meciuri din Anglia, Manchester City s-a impus, cu 2-1, la Everton, Fulham a trecut, cu 1-0, de Stoke City, West Bromwich Albion a trecut, cu 3-0, de Sunderland, iar Bolton şi Aston Villa au încheiat la egalitate, 1-1.