luni, 27 aprilie 2009

Napoli a invins Interul lui Chivu in ultima partida a etapei a 33-a din Serie A

Echipa de fotbal Inter Milano a suferit cel de-al treilea său eşec din actuala ediţie a campionatului Italiei, fiind învinsă la limită, cu 1-0, pe terenul formaţiei SSC Napoli, în ultimul meci al etapei a 33-a din Serie A, disputată duminică seara.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de atacantul uruguayan Marcelo Zalayeta, în minutul 73.

Fundaşul Cristian Chivu a fost utilizat din primul minut de joc de antrenorul lui Inter, Jose Mourinho, românul fiind înlocuit în minutul 81 cu brazilianul Maxwell.

Acest rezultat a relansat lupta pentru titlu în Italia, cu cinci etape înainte de finalul sezonului, rivala AC Milan apropiindu-se la şapte puncte de Inter, după victoria cu 3-0 înregistrată pe teren propriu cu Palermo, al patrulea succes consecutiv înregistrat de elevii lui Carlo Ancelotti.

Rezultate:

Reggina - Juventus Torino 2-2
Au marcat: Barilla (27), Hallfredsson (69), respectiv, Del Piero (48 pen.), C. Zanetti (73)

AC Milan - Palermo 3-0
Au marcat: Kaka (10 pen., 57 pen.), F. Inzaghi (19)

Bologna - Genoa 2-0
Au marcat: Di Vaio (15pen.), Terzi (25)

Lecce - Catania 2-1
Au marcat: Munari (11), Tiribocchi (25), respectiv, Martinez Barrios (47)

Lazio Roma - Atalanta Bergamo 0-1
A marcat: Talamonti (24)

FC Torino - Siena 1-0
A marcat: Bianchi (10)

Sampdoria - Cagliari 3-3
Au marcat: Marilungo (26, 43), Cassano (86), respectiv, Matri (47), Acquafresca (67 pen.), Conti (80)

Chievo - Udinese 1-2
Au marcat: Pellissier (71), respectiv, D'Agostino (35 pen., 90+3)

Fiorentina - AS Roma 4-1
Au marcat: Vargas (6), Gilardino (47, 67), Gobbi (73), respectiv, Baptista (86)

Napoli - Inter Milano 1-0
A marcat: Zalayeta (73)

Clasament: 1.Inter Milano - 74 pct, 2.AC Milan - 67 pct, 3.Juventus - 65 pct, 4.Fiorentina - 58 pct, 5.Genoa - 57 pct etc.