joi, 9 aprilie 2009

Franz Beckenbauer: "Am jucat cel mai prost fotbal din istoria lui Bayern"

Preşedintele Consiliului de supraveghere al clubului german de fotbal Bayern Munchen, Franz Beckenbauer, nu şi-a putut ascunde dezamăgirea după eşecul usturător înregistrat în faţa formaţiei FC Barcelona, în cadrul primei manşe a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, miercuri seara, pe stadionul Camp Nou.

"Ceea ce am văzut în prima repriză este, fără îndoială, cel mai slab fotbal din istoria lui Bayern. A fost o demonstraţie a gazdelor, aproape o umilinţă. FC Barcelona ne-a dat o lecţie", a recunoscut "Kaiserul" la finalul jocului.

FC Barcelona s-a impus cu 4-0 în faţa lui Bayern Munchen, prin "dubla" lui Messi (min.9 şi 38) şi golurile lui Eto'o (min.12) şi Henry (min.43), toate marcate în prima repriză.

Pentru Bayern, acesta a fost al doilea eşec consecutiv la o diferenţă de patru goluri, după cel suferit în campionat, în faţa formaţiei VfL Wolfsburg (1-5).