duminică, 31 mai 2009

Bordeaux intrerupe suprematia: ia titlul dupa 10 ani in Franta!

Bordeaux a castigat, sambata, titlul de campioana a Frantei dupa 10 ani de pauza, in urma victoriei din ultima etapa in fata celor de la Caen, scor 1-0.

Gouffran, in minutul 49, a marcat golul care a adus echipei din Bordeaux al saselea titlu dupa sapte ani de dominatie a echipei Olympique Lyon.

Bordeaux a acumulat in total 80 de puncte, cu trei mai mult decat principala contracandidata Olympique Marseille, care s-a impus sambata, scor 4-0, pe teren propriu cu Rennes. Pe pozitia a treia s-a clasat campioana din ultimii sapte ani, Olympique Lyon.

Acesta a fost al saselea titlu castigat de formatia pe care CFR Cluj a intalnit-o in acest sezon al Ligii Campionilor, dupa cele din 1950, 1984, 1985, 1987 si 1999.